#KlubAbsolwentów WAT – Piotr Kisielewski

 

Fot. 1. #KlubAbsolwentów WAT – Piotr Kisielewski
Fot. 1. #KlubAbsolwentów WAT – Piotr Kisielewski

Piotr Kisielewski, absolwent Wydziału Mechanicznego (obecnie: Wydział Inżynierii Mechanicznej) Wojskowej Akademii Technicznej, właściciel Euromaster Andersena

Dlaczego jesteś dumny z bycia absolwentem WAT?

To zaszczyt być absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej.
To uczelnia o długiej historii, szerokiej ofercie bardzo konkretnych kierunków studiów oraz znakomitej kadrze wykładowców. Ukończenie WAT to zdecydowanie duży prestiż. Myślę, że to między innymi kwestia wysoko postawionej poprzeczki. Nie będę ukrywał, łatwo nie było, ale z perspektywy czasu mam wielki szacunek do tego okresu w moim życiu.
Może dlatego podczas każdej z rozmów rekrutacyjnych, w jakich przyszło mi uczestniczyć w trakcie mojej drogi zawodowej, zawsze z poczuciem dumy i ogromnej satysfakcji mówiłem o swoich studiach oraz zdobytym dyplomie. Czułem też, że gdy mowa była o ukończonej szkole wyższej, byłem ze szczerą ciekawością i uznaniem wysłuchiwany.
Dla przyszłego inżyniera nie ma lepszego wyboru niż WAT.

Czym zajmujesz się zawodowo?

Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem. Obecnie jestem właścicielem nowoczesnego i prężnie działającego serwisu samochodów. Wcześniej pracowałem m.in. w centrali koncernu motoryzacyjnego Generals Motors. To cenne doświadczenie, które dało mi dużo branżowych znajomości, jednak dopiero będąc przedsiębiorcą, w pełni rozwinąłem skrzydła.

Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

Moje największe dotychczasowe osiągnięcie zawodowe to zainwestowanie w serwis, którym zarządzam. Nawet wyższe i samodzielne stanowiska w korporacji, ze służbowymi samochodami i dużą swobodą w podejmowaniu decyzji, nie dawały mi tyle satysfakcji co własny biznes. Łączę pracę z prawdziwą pasją.

Dlaczego warto studiować w WAT?

Kończąc WAT, absolwenci mają naprawdę dużą szansę, by znaleźć dobrą pracę. Uczelnia cieszy się dużym uznaniem, otwiera drzwi do wielu prestiżowych miejsc pracy. Absolwenci są postrzegani jako dobrze wykształceni specjaliści w swoich dziedzinach oraz wartościowi przyszli pracownicy. Jednak do tego dodałbym jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto wybrać WAT. To atmosfera. Jest niepowtarzalna.

Czy studia pomogły Ci w rozwoju kariery zawodowej?

Od razu po skończeniu studiów miałem dobry start. Dyplom z cieszącej się dużym uznaniem uczelni technicznej już na wstępie daje nam większe szanse na zwycięstwo w rywalizacji o dobrą pracę. W późniejszej drodze renoma ukończonych studiów przekłada się na postrzeganie przez współpracowników oraz kadrę menedżerską. Ale co najważniejsze – studia dały mi niezbędną wiedzę, porządny warsztat teoretyczny i praktyczny, który pozwalał mi w sposób bezproblemowy sprostać wszystkim wyzwaniom i obowiązkom. A w późniejszym czasie studia były fundamentem moich kompetencji, które zostały uzupełnione o wieloletnią praktykę.

Jakie kompetencje i umiejętności nabyte podczas studiów sprawdziły się w życiu zawodowym?

W mojej branży podstawą jest mechanika i budowa pojazdów, bez tej wiedzy mechanik jest jak elektronik bez znajomości układów scalonych. Zaś w pracy dla koncernu samochodowego sprawdziło się przygotowanie z technologii produkcji samochodów. Ponadto bezsprzecznie w życiu zawodowym inżyniera konieczne jest opanowanie zagadnień informatyki wraz z programami niezbędnymi do pracy, co WAT zapewnił na wysokim poziomie.

Które z oferowanych przez uczelnię kursów i certyfikatów przydały Ci się na ścieżce kariery?

Za jedne z najbardziej przydatnych zajęć na uczelni uważam diagnostykę samochodową. To umiejętności bardzo praktyczne, które mają bezpośrednie przełożenie na pracę zawodową po studiach mechanicznych.
W dzisiejszych czasach także język angielski jest szalenie ważny. WAT dba o to, by inżynierowie mogli ze swobodą poruszać się w międzynarodowym języku technicznym.

Jedna rada dla studentów wchodzących na rynek pracy?

Czas zaraz po studiach, gdy najpewniej nie masz jeszcze zobowiązań rodzinnych, to najlepszy okres na podejmowanie ryzyka. Jeśli masz pomysł – zrealizuj go! Załóż własną działalność. Bądź odważny, szukaj rozwiązań, wyznaczaj cele i je osiągaj. Nie bój się nieprzetartych ścieżek. Znajdź osoby, które myślą tak jak Ty, stwórzcie plan i do dzieła! I nie bój się porażek. Ten się nie myli, kto nic nie robi.
Natomiast rada dla tych, którzy zdecydowali się pracować dla kogoś: nie bój się zmian. Każde nowe doświadczenie, każdy nowy wpis w CV, każde nowe stanowisko będzie tylko budowało Twoją silną pozycję na rynku pracy.

Jakie kierunki studiów w WAT są w Twojej opinii przyszłościowe?

Patrząc na to, co się dzieje na świecie, w jakim kierunku idzie technologia – cyberbezpieczeństwo to kierunek z przyszłością.

Dominika Naruszko
Projekt graficzny: Katarzyna Puciłowska
Źródło: promocja.wat.edu.pl