biogospodarka
STUDIA CYWILNE I i II STOPNIA » BIOGOSPODARKA
Kierunek interdyscyplinarny biogospodarka stanowi nową, atrakcyjną ofertę kształcenia w WAT. Jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na ekspertów z zakresu nowych uregulowań i procesów zachodzących w gospodarce. Biogospodarka kształtuje nowy rynek pracy, produkcji i usług, który wymaga nowej zaawansowanej wiedzy i specjalistycznych kadr dla tego rynku. Realizowany jest w partnerstwie, przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i Wydział Mechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej. Realizacja kształcenia na kierunku biogospodarka jest ściśle powiązana ze stałym uczestnictwem i bezpośrednim wpływem interesariuszy zewnętrznych na kształt programu studiów i uzyskiwanych przez absolwentów efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Biogospodarka jest w stanie pobudzić i utrzymać wzrost gospodarczy i utworzyć miejsca pracy na obszarach wiejskich, przybrzeżnych i przemysłowych; ograniczyć uzależnienie od paliw kopalnych oraz przyczynić się do poprawy równowagi ekonomicznej i środowiskowej produkcji podstawowej i przemysłu przetwórczego.
Program kształcenia obejmuje wiedzę inżynierską z trzech dyscyplin naukowych (biotechnologia, inżynieria środowiska, budowa i eksploatacja maszyn) z uwzględnieniem nauki i nowoczesnych technologii, logistyki, ekonomii, regulacji prawnych oraz zarządzania własnością intelektualną. Program kształcenia wykorzystuje aktualną wiedzę oraz najnowsze odkrycia i osiągnięcia naukowe w obszarze biogospodarki, w tym szczególnie w zakresie przetwórstwa spożywczego, inżynierii środowiska, bioenergetyki oraz technologii i procesów przemysłowych.
Program studiów jest jednakowy dla wszystkich studentów. Pierwsze trzy semestry realizowane będą w macierzystej uczelni, powinny tworzyć podbudowę do następnego etapu realizacji studiów (siatka godzin jednakowa), trzy następne semestry rotacyjne w uczelniach tworzących UT-3. Semestr IV, V i VI odpowiednio realizowane będą przez Politechnikę Łódzką, Politechnikę Warszawską i Wojskową Akademię Techniczną. Semestr ostatni dyplomowy w macierzystej uczelni, dopuszcza się wybór realizacji dyplomu na uczelni partnerskiej. Dyplom ukończenia studiów będzie wydawany przez Uczelnię macierzystą. W dyplomie umieszczona będzie informacja o Uczelniach prowadzących kierunek studiów, a w suplemencie do dyplomu podane zostaną nazwy Wydziałów prowadzących kształcenie.
Wymagania rekrutacyjne
Wymagania rekrutacyjne na studia inżynierskieDo zarejestrowania kandydata wymagane jest wypełnienie w internecie podania-ankiety o przyjęcie na studia, w którym kandydat podaje m.in. wyniki będące podstawą naliczenia punków rankingowych przepisane ze świadectwa dojrzałości oraz inne osiągnięcia uzyskane w szkole średniej, które są uwzględniane w procesie rekrutacji (dyplom olimpiady) - nie później niż do 14 lipca.
Podstawą naliczania punktów rankingowych są wyłącznie wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z ustalonych poniżej przedmiotów:
- matematyka – max. 45 pkt. rankingowych
- biologia lub chemia lub fizyka – max. 30 pkt. rankingowych
- język obcy nowożytny – max. 20 pkt. rankingowych
- język polski – max. 5 pkt. rankingowych
Dla kandydata z „nową maturą”, który na świadectwie dojrzałości w części pisemnej, z przedmiotu wymienionego powyżej, posiada wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, podstawą naliczenia punktów rankingowych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów rankingowych.
Jeżeli kandydat zdawał na egzaminie maturalnym dwa języki obce, a także jeżeli zdawał na „starej maturze” (wynik w formie ocen, a nie %) określony przedmiot pisemnie i ustnie, to podstawą naliczania punktów rankingowych jest wynik lub ocena dająca większą liczbę punktów rankingowych.
Harmonogram postępowania rekrutacyjnego w 2018 roku
- Od 1 marca do 14 lipca – rejestracja kandydatów poprzez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK) – wymagane wypełnienie podania-ankiety – dane osobowe, wybrane kierunki studiów, wyniki maturalne i końcowe będące podstawą wyliczenia punktów rankingowych – oraz wniesienie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne
- 18 lipca – ogłoszenie list kandydatów przyjętych; wysłanie decyzji kandydatom o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia; informacja o uruchomieniu rekrutacji uzupełniającej na określone kierunki studiów
- Od 19 do 27 lipca – dostarczanie do Akademii przez kandydatów przyjętych wymaganych dokumentów – niedostarczenie świadectwa dojrzałości skutkuje skreśleniem z listy przyjętych
- 28 lipca – ustalenie ostatecznych list przyjętych
- 22 września – zakończenie rekrutacji
- 1 października – immatrykulacja i rozpoczęcie studiów w WAT
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci interdyscyplinarnego kierunku biogospodarka, zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi podczas studiów są przygotowani do pracy w zakresie szeroko rozumianej biogospodarki, a w tym w:
- przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących odnawialne zasoby naturalne;
- przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, magazynowaniem, transportowaniem i dystrybucją bioproduktów;
- przedsiębiorstwach zajmujących się recyklingiem i odzyskiem energii;
- administracji państwowej i samorządowej, organizacjach pozarządowych zajmujących się zarządzaniem biogospodarką oraz kreujących wiedzę z tego zakresu;
- szkolnictwie zawodowym