Wizyta Podsekretarza Stanu w MON
Rozmowa z władzami uczelni, zapoznanie z działalnością naukową, badawczą i dydaktyczną oraz zwiedzanie wybranych laboratoriów to główne punkty wizyty Ministra Stanisława Wziątka w Wojskowej Akademii Technicznej.
Nadzorujący w Ministerstwie Obrony Narodowej działalność uczelni wojskowych Minister Wziątek odwiedził Akademię 20 lutego 2024 r.
Rozmowa Ministra z Rektorem-Komendantem WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem oraz z Prorektorami i Kanclerzem była okazją do zaprezentowania potencjału naukowo-badawczego i dydaktycznego największej uczelni wojskowej i jedynej politechniki wojskowej w kraju. Działalność uczelni definiuje liczba studentów, to ponad 3 tys. podchorążych i blisko 6 tys. studentów cywilnych, kształcących się na 13 kierunkach wojskowych i ponad 30 kierunkach cywilnych, w tym anglojęzycznych. WAT jest jedyną uczelnią, która przygotowuje kadry dla wszystkich rodzajów wojsk, w tym dla niedawno utworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Podczas spotkania wskazano najważniejsze obszary prac naukowo-badawczych realizowanych w uczelni, które mają zastosowanie nie tylko wojskowe, ale również cywilne, przyczyniając się do rozwoju przemysłu zbrojeniowego i polskiej gospodarki. WAT może pochwalić się licznymi wdrożeniami. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie kadry naukowo-badawczej, wybitnych specjalistów w zakresie najnowszych technologii. Zarówno działalność dydaktyczna, jak i naukowa wymagają odpowiednich warunków, stąd jednym z priorytetów działalności Akademii jest ciągły rozwój i unowocześnianie infrastruktury.
W drugiej części spotkania Minister Stanisław Wziątek odwiedził laboratoria naukowo-badawcze, gdzie został zapoznany z realizowanymi pracami i ich zastosowaniem.
Miejscem, jakie odwiedził Minister było Laboratorium Wirtualnego Pola Walki Wojsk Inżynieryjnych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej. Umożliwia ono efektywne szkolenie przyszłego użytkownika uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W oparciu o wirtualną rzeczywistość prowadzone są tu zajęcia związane z użytkowaniem i obsługą wojskowych maszyn inżynieryjnych w szerokiej gamie sytuacji bojowych. Pracownię można wykorzystać do ćwiczeń w zgrywaniu działań pojedynczych żołnierzy i pododdziałów wojsk inżynieryjnych na wirtualnym polu walki. Z kolei przyszli operatorzy zdalnie sterowanych bezzałogowych platform lądowych mogą się tu szkolić na trenażerach, a po ukończonym kursie sprawdzić nabyte umiejętności na rzeczywistych obiektach w Centrum Robotów Mobilnych WAT.
Minister Wziątek został zapoznany również z historią Wojskowej Akademii Technicznej od początku jej istnienia, czyli od 1951 r., ukazaną w Sali Tradycji. Na zakończenie wizyty Minister dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej Wojskowej Akademii Technicznej.

Fot. 1. Wizyta Podsekretarza Stanu w MON

Fot. 2. Wizyta Podsekretarza Stanu w MON

Fot. 3. Wizyta Podsekretarza Stanu w MON
Ewa Jankiewicz – rzecznik prasowy WAT
fot. Mariusz Maciejewski
źródło: wojsko-polskie.pl/wat