Kolejne szkoły z patronatem WAT
Fot. 1. Przedstawiciele szkół średnich, których WAT objął patronatem
Licea oraz zespoły szkół ponadpodstawowych z całej Polski dołączyły do grona szkół objętych patronatem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej. Uczennicom i uczniom otwiera to drogę do ponadprzeciętnego kształcenia, unikatowych lekcji, warsztatów i zajęć obejmujących przedmioty politechniczne, humanistyczno-społeczne i podstawy wojskowości. Dla WAT to okazja do specjalistycznego przygotowania przyszłych kandydatów na studia.
Porozumienia o współpracy między Akademią a szkołami podpisali 15 stycznia 2025 r. prorektor ds. studenckich WAT dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT oraz dyrektorzy 7 placówek. Sygnatariusze umów zobowiązali się do wspólnego działania na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagowania wiedzy politechnicznej i z zakresu wojskowości oraz przygotowywania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki i gospodarki oraz polskiego społeczeństwa.
„Współpraca Wojskowej Akademii Technicznej ze szkołami patronackimi jest bardzo aktywna. Jesteśmy otwarci na potrzeby uczniów, w których widzimy naszych przyszłych studentów. Warto, aby uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych osiągali drugi poziom kształcenia; są wśród nich także potencjalni naukowcy. Dlatego zachęcamy, żeby wybrali Wojskową Akademię Techniczną, a najlepszych studentów, żeby budowali karierę naukową” – mówiła prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT.
Prorektor zadeklarowała pełne zaangażowanie w realizacji wspólnych przedsięwzięć dydaktyczno-naukowych. Podkreśliła, że w ramach ośmiu wydziałów Akademia oferujemy szeroki wybór studiów wojskowych i cywilnych, zarówno na kierunkach politechnicznych, jak i społecznych, a studenci mają możliwość wszechstronnego rozwoju. Akademia dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną oraz laboratoriami i pracowniami specjalistycznymi. Dodała, że podpisanie porozumień w siedzibie Akademii i wspólne zwiedzanie wybranych laboratoriów jest również szansą na to, aby dyrektorzy szkół patronackich z różnych części kraju mogli wymienić się doświadczeniami i podzielić wypracowanymi przez siebie rozwiązaniami wielu wspólnych zagadnień.
Patronat Wojskowej Akademii Technicznej otrzymały następujące szkoły:
- LXXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Batalionu „Zośka” w Warszawie reprezentowane przez Katarzynę Zajączkowską,
- Zespół Szkół Technicznych w Kole reprezentowany przez Katarzynę Poronin,
- Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie reprezentowane przez Iwonę Pych,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju reprezentowany przez Magdalenę Czyżykiewicz w imieniu dyrektor Marii Aleksander-Pisz,
- Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie reprezentowany przez Edytę Chudobę,
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich reprezentowany przez Marka Łukasika,
- II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu reprezentowane przez Macieja Malinowskiego.
Ofertę naukowo-dydaktyczną Wojskowej Akademii Technicznej przedstawił Wiesław Szczygielski, koordynator współpracy WAT ze szkołami. Łącznie już 166 szkół jest objętych patronatem naukowym WAT.
W ramach patronatu naukowcy i studenci z Wojskowej Akademii przyjeżdżają do szkół, aby prowadzić tam wykłady i warsztaty, a uczennice i uczniowie odwiedzają WAT. Specjalnie dla nich organizowany jest Dzień Otwarty WAT, podczas którego odbywają się pokazy fizyczne, chemiczne i elektroniczne, można zwiedzić laboratoria wydziałowe i obejrzeć sprzęt wojskowy. Pierwszy Dzień Otwarty (dla wszystkich chętnych) odbędzie się 29 marca 2025 roku. Drugie takie wydarzenie, kierowane bezpośrednio do współpracujących szkół, zorganizowane zostanie w czerwcu.
Na mocy zawartego porozumienia nauczyciele akademiccy Wojskowej Akademii Technicznej poprowadzą w szkołach zajęcia pokazowe. Współpraca będzie dotyczyć również udzielania konsultacji i pomocy w doborze treści programowych zajęć, dostarczania prasy wydawanej przez WAT oraz publikacji o charakterze naukowym, które mogą być pomocne w procesie dydaktycznym.
Strony zobowiązały się do współorganizowania konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów (olimpiady, festiwale nauki, dni otwarte itp.) oraz udziału studentów w spotkaniach naukowo-edukacyjnych i promocyjnych oraz wydarzeniach patriotycznych organizowanych przez poszczególne szkoły.
Podczas wizyty w Wojskowej Akademii Technicznej goście zwiedzili Instytut Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej – Pracownię Wirtualnej Rzeczywistości i Analizy Ruchu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej oraz Instytut Techniki Uzbrojenia na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa.
Karolina Duszczyk
fot. Mariusz Maciejewski, IMiIO WIM WAT
Fot. 2. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 3. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 4. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 5. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 6. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 7. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 8. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM
Fot. 9. Przedstawiciele szkół patronackich WAT zapoznają się z zapleczem sprzętowym w IMiIO WIM