Wizyta naukowców z WIM w Instytucie Naukowym w Neapolu
Fot. 1. Delegacja z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Neapolu w Istituto di Scienze e Tecnologie per l’Energia e la Mobilità Sostenibili (STEMS).
W dniach 17–21 marca 2025 roku delegacja z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej, w składzie: dr inż. Janusz Chojnowski oraz doktoranci SDR WAT mgr inż. Grzegorz Szamrej i mgr inż. Paweł Kacperkiewicz, odbyła wizytę w Neapolu w Istituto di Scienze e Tecnologie per l’Energia e la Mobilità Sostenibili (STEMS), będącym częścią włoskiego Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR). Wyjazd został zrealizowany w ramach programu Erasmus+.
CNR to kluczowa włoska instytucja publiczna wspierająca badania naukowe i technologiczne. Założona w 1923 roku, prowadzi działalność w siedmiu głównych obszarach badawczych, obejmujących nauki biomedyczne, fizyczne, chemiczne, inżynieryjne, rolnicze, społeczne oraz nauki o Ziemi i środowisku.
Instytut STEMS koncentruje się na badaniach nad zrównoważonymi technologiami energetycznymi i mobilnością. Wśród kluczowych obszarów działalności Instytutu znajdują się:
- zaawansowane układy napędowe – optymalizacja systemów silnikowych, w tym technologii hybrydowych i elektrycznych,
- rozwój pojazdów autonomicznych na poziomie 3–5,
- dostępność i ergonomia pojazdów – badania nad poprawą komfortu użytkowania,
- alternatywne źródła energii – wykorzystanie wodoru, biopaliw oraz odnawialnych źródeł energii w transporcie i przemyśle,
- optymalizacja procesów energetycznych – rozwój metod modelowania i symulacji złożonych układów energetycznych,
- redukcja emisji i zrównoważony transport – innowacyjne materiały i technologie zwiększające efektywność energetyczną.
Podczas wizyty delegacja WAT uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych i współpracowała z ekspertami STEMS. Naukowcy z WIM brali udział w spotkaniach technicznych i warsztatach, podczas których omawiano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonych technologii energetycznych oraz systemów mobilności.
W trakcie wizyty przedstawiono także możliwości badawcze Instytutu Pojazdów i Transportu WAT, aktualnie realizowane projekty oraz wyniki badań nad zasilaniem silników dual-fuel biopaliwami wzbogacanymi wodorem. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem i przyczyniła się do owocnej wymiany doświadczeń.
CNR wyraziło gotowość do współpracy w następujących obszarach:
- organizacja staży dla studentów WAT w ramach programu Erasmus+;
- udział naukowców WAT w badaniach i projektach CNR na zasadach PostDoc w ramach programu stypendialnego Marii Skłodowskiej-Curie;
- współpraca w zakresie opracowywania i realizacji projektów badawczych, zarówno polsko-włoskich, jak i finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz budżetów przeznaczonych na rozwój technologii obronnych (w tym EDA i NATO);
- współpraca w zakresie badań nad rozwojem technologii silników ciężkich oraz zastosowanie silników spalinowych w transporcie dalekobieżnym na zasadach transferu wiedzy z badań realizowanych w STEMS na silnikach pojazdów osobowych lekkich.
Wspólne działania mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego transportu i energetyki. Współpraca między instytucjami jest przykładem udanej wymiany akademickiej i działań na rzecz badań naukowych, które wzbogaciły wiedzę i doświadczenie naszej kadry oraz doktorantów. Mamy nadzieję na owocną współpracę, przynoszącą dalsze korzyści obu instytucjom.
Fot. 2. Delegacja z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Neapolu w Istituto di Scienze e Tecnologie per l’Energia e la Mobilità Sostenibili (STEMS).
Fot. 3. Delegacja z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Neapolu w Istituto di Scienze e Tecnologie per l’Energia e la Mobilità Sostenibili (STEMS).
Fot. 4. Delegacja z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Neapolu w Istituto di Scienze e Tecnologie per l’Energia e la Mobilità Sostenibili (STEMS).