„Aula Wojsk Inżynieryjnych” na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT
Fot. 1. „Aula Wojsk Inżynieryjnych” na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT
Nowa aula Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT 9 kwietnia 2025 r. otrzymała nazwę – „Aula Wojsk Inżynieryjnych”. W ten sposób Wojskowa Akademia Techniczna uczciła wkład żołnierzy tych wojsk w walkę o niepodległość i rozwój gospodarczy naszego kraju, jak również doceniła pomoc udzielaną ludności cywilnej przez „saperów”.
W uroczystości wzięli udział gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak – Rektor-Komendant WAT, gen. dyw. Marek Wawrzyniak – Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej, Zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT oraz Dyrektor Instytutu Robotów i Konstrukcji Maszyn dr hab. inż. Marian Łopatka, prof. WAT, a także przedstawiciele uczelni i goście z zaproszonych instytucji.
„Wojskowa Akademia Techniczna od początku swojego istnienia jest silnie związana z Wojskami Inżynieryjnymi. Jako jeden z pierwszych został tu utworzony Fakultet Wojsk Inżynieryjnych, a w nim Katedra Uzbrojenia Inżynieryjnego, której tradycje rozwija Instytut Robotów i Konstrukcji Maszyn. W tym roku mija 70. rocznica promocji pierwszych absolwentów specjalności maszyny inżynieryjne, którzy zasilili Wojska Inżynieryjne. W efekcie nieprzerwanej działalności komponentu inżynieryjnego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej, już ponad tysiąc oficerów tej specjalności zasiliło Siły Zbrojne RP. Nasza współpraca dotyczy też wsparcia eksperckiego WAT, czego najlepszym przykładem jest udział naszych ekspertów w operacji Feniks łagodzącej skutki powodzi dla społeczności lokalnych oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury” – powiedział gen. bryg. prof. Wachulak.
Rektor-Komendant WAT przypomniał, że Wojska Inżynieryjne należą do najstarszych rodzajów wojsk. Ich zdolności są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i obronności państwa – w czasie wojny i w czasie pokoju. Chociaż w działaniach bojowych ich zadania mają głównie wymiar wsparcia, to przecież właśnie Wojska Inżynieryjne decydują o zdolności do przeprowadzenia manewru siłami własnymi – wykonują przejścia w zaporach przeciwnika, budują drogi i mosty, organizują przeprawy przez przeszkody wodne. Ich działania są kluczowe dla zdolności przetrwania wojsk i ochrony życia własnych żołnierzy. Te działania to m.in. rozbudowa fortyfikacji, budowa zapór inżynieryjnych, maskowanie, wydobywanie i oczyszczanie wody czy dostarczanie energii elektrycznej. Z drugiej strony to właśnie Wojska Inżynieryjne ograniczają przeciwnikowi manewry, kiedy tworzą zapory minowe czy fortyfikacyjne i niszczą jego infrastrukturę. Żołnierze służący w Wojskach Inżynieryjnych jeszcze długo po konflikcie zbrojnym usuwają jego niebezpieczne pozostałości. W czasie pokoju Wojska Inżynieryjne niosą społeczeństwu pomoc w walce ze skutkami różnego typu klęsk żywiołowych.
„Z wielką dumą przyjmujemy to wyróżnienie, które jest wyrazem uznania dla zaangażowania i poświęcenia żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych. Nadanie imienia Wojsk Inżynieryjnych tej imponującej auli w Wojskowej Akademii Technicznej jest dla nas symbolem wspólnego działania. Bo jesteśmy razem z żołnierzami WAT we wszystkich operacjach, o których mówi cała Polska. Symbol naszej współpracy podczas powodzi, czyli most w Głuchołazach powstał zarówno dzięki Wojskowej Akademii Technicznej, jak i żołnierzom Wojsk Inżynieryjnych. Wspólnie zbudowaliśmy ten most w bardzo szybkim tempie, aby służył społeczeństwu do czasu, gdy powstanie stały most. Obecnie naszym wspólnym priorytetem jest realizacja programu Tarcza Wschód, który łączy fizyczne bariery z nowoczesnymi technologiami przy wykorzystaniu natury. To wielki powód do dumy, że dla społeczeństwa mundur żołnierza Wojska Polskiego jest symbolem spokoju i bezpieczeństwa” – powiedział gen. dyw. Marek Wawrzyniak.
Dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT podkreślił, że Wydział Inżynierii Mechanicznej kształci specjalistów na potrzeby wojsk inżynieryjnych w ramach jednej z 4 specjalności – o nazwie maszyny inżynieryjne. „Obejmuje ona szeroki zakres tematyczny: począwszy od taktyki wojsk inżynieryjnych, poprzez budowę i pokonywanie zapór inżynieryjnych, rozbudowę fortyfikacyjną, urządzanie przepraw, rozpoznanie i maskowanie wojsk, wydobywanie i oczyszczanie wody, a na budowie dróg i mostów kończąc. Szkolimy w aspekcie technicznym, sprzętowym i praktycznym, dysponując odpowiednim i nowoczesnym zapleczem” – zapewnił Dziekan.
Dodał, że Wydział zabiega o uruchomienie nowego obszaru kształcenia dotyczącego systemach bezzałogowych. „Mamy bowiem świadomość, że pojawiły się nowe uwarunkowania działań bojowych, że maszyny inżynieryjne staną się też bezzałogowe, że coraz powszechniejsze stają się systemy zdalnego sterowania” – uzasadnił Profesor.
Odsłonięciu tablicy pamiątkowej i nadaniu auli nowej nazwy towarzyszyła konferencja pt.: „Nowe uwarunkowania działań bojowych – wyzwania dla wojsk inżynieryjnych”.
Ewa Jankiewicz – rzecznik prasowy WAT
fot. Katarzyna Puciłowska
źródło: wojsko-polskie.pl/wat