Modernizacja bazy dydaktycznej Instytutu Pojazdów i Transportu
W połowie października 2023 r. zakończył się prowadzony od ostatniego tygodnia stycznia 2023 r. remont pomieszczeń dydaktycznych Instytutu Pojazdów i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT w budynku 23 oraz 23A. Zakres remontu był dość obszerny. W budynku 23A dotyczył on wszystkich sal wykładowych zlokalizowanych na parterze budynku (2, 3, 5, 6 i 7) oraz pomieszczeń laboratoryjnych 4 i 4a.

Fot. 1. Widok ogólny sali wykładowej nr 2 po remoncie

Fot. 2. Widok ogólny sali wykładowej 5 po remoncie
W efekcie prac remontowych otrzymano 4 kompleksowo odnowione sale wykładowe, wyposażone w tablice akademickie, projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi o dużej powierzchni, komputery All in One dla wykładowców z dostępem do internetu, nowoczesne, strefowe oświetlenie LED oraz wentylację wymuszoną. Podczas remontu zmieniono przeznaczenie pomieszczenia nr 7, które do rozpoczęcia remontu było użytkowane jako sala wykładowa. Pomieszczenie to zostało dostosowane do potrzeb pracowni komputerowej – przygotowano je do umieszczenia 26 stanowisk roboczych (komputerów All in One zakupionych z Funduszu Zakupów Środków Trwałych) podłączonych do internetu oraz wyposażono w dwa projektory multimedialne, dwa ekrany projekcyjne oraz tablicę magnetyczną suchościeralną. Pracownię komputerową wyposażono także w instalację wentylacji oraz klimatyzacji pomieszczenia.

Fot. 4. Widok pracowni komputerowej po remoncie – przygotowanej do montażu wyposażenia
Całościowy remont wykonano również w pracowniach laboratoryjnych 4 i 4a. Obejmował on między innymi wykonanie nowych instalacji elektrycznych (prądu stałego i przemiennego) wraz z nowymi tablicami zasilającymi, umożliwiającymi podłączenie planowanych do rozmieszczenia w pracowni stanowisk dydaktycznych. W pomieszczeniu 4a zmieniono nieco jego organizację, pozostawiono dotychczas funkcjonujące stanowiska badawcze systemu stabilizacji armaty czołgowej (w pionie oraz w poziomie) i oddzielając je od pulpitu sterowniczego przesuwną ścianką z bezpiecznego szkła.

Fot. 5. Widok pracowni 4a – widoczna ścianka przesuwna oddzielająca pulpit sterowniczy od stanowisk dydaktycznych stabilizatora armaty pojazdu wojskowego – systemu poziom (za pulpitem) oraz systemu pion (po lewej)

Fot. 6. Widok pracowni laboratoryjnej 4 bezpośrednio po zakończeniu remontu
W budynku 23 remont obejmował:
- całościowy remont węzła sanitarnego (toalet) dla mężczyzn;
- utworzenie w oparciu o dotychczasowe pomieszczenia magazynowe i gospodarcze węzła sanitarnego (toalet) dla kobiet oraz toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w której zamontowano również przewijak dla niemowląt;
- kompleksowy remont części korytarza przylegającego do remontowanych pomieszczeń wraz ze schodami umożliwiającymi dostanie się do podwyższonej kondygnacji budynku.

Fot. 7. Widok wyremontowanej części korytarza budynku 23 z zamontowaną platformą schodową dla wózków oraz fakturowymi oznaczeniami nawierzchni

Fot. 8. Toaleta dostosowana – widok prawej strony pomieszczenia z umywalką dla osób z niepełnosprawnościami i przewijakiem (po lewej)

Fot. 9. Część toalety dla mężczyzn, w której umieszczono umywalki

Fot. 10. Widok toalety dla kobiet od strony drzwi wejściowych z budynku 23A
Ważną częścią wykonanego remontu było także dostosowanie budynku 23 do potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w związku z umieszczeniem w tym budynku Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach. W tym zakresie wykonane prace obejmowały między innymi zamontowanie platformy schodowej dla wózków osób z niepełnosprawnościami, zastosowanie przed pierwszym i za ostatnim stopniem schodów fakturowych oznaczeń powierzchni (tzw. „grzybków”), montaż poręczy schodowej oraz oznakowanie drzwi wejściowych do budynku, drzwi do pomieszczeń sanitarnych oraz poręczy tabliczkami z odpowiednimi informacjami wykonanymi w systemie Braille’ dla osób niewidzących.
Remont obejmował również modernizację węzła ciepłowniczego, w którym zamontowano moduł ciepłej wody użytkowej.
Obecnie trwa wyposażanie pracowni komputerowej (pomieszczenie nr 7) oraz montaż i podłączanie stanowisk dydaktycznych do badania różnego rodzaju silników elektrycznych stosowanych w pojazdach z napędem hybrydowym i elektrycznym w pracowni laboratoryjnej nr 4.
Remont sfinansowany został ze środków służbowych oraz ze środków projektu FS/32-274/2021/WAT Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach.
Dodatkowo, w ramach realizacji ww. projektu wykonano remont pomieszczenia 11 w budynku 23, zmieniając jego przeznaczenie. Po kompleksowym remoncie zorganizowano w nim pracownię dydaktyczną, przeznaczoną do realizacji szkoleń prowadzonych w ramach projektu oraz na potrzeby zajęć laboratoryjnych z nowo wprowadzonych do programu studiów przedmiotów dotyczących projektowania uniwersalnego w zakresie dostosowania środków transportu do potrzeb osób z różnego rodzaju niesprawnościami.

Fot. 11. Sala dydaktyczna Centrum Wiedzy o Dostępności – po prawej widoczny symulator jazdy

Fot. 12. Kombinezon geriatryczny, zakupiony na potrzeby szkoleń/zajęć dydaktycznych
Obecnie trwa remont pomieszczenia 10, w którym umieszczone zostaną zakupione, specjalistyczne pomoce dydaktyczne na potrzeby zajęć laboratoryjnych realizowanych w ww. zakresie.
Opracował: Grzegorz Trawiński
Fotografie: Krzysztof Świder (1, 2 i 5) oraz Piotr Golba (pozostałe)