MECHANIKA I BUDOWA MASZYN
OPIS KIERUNKU
Kierunek „Mechanika i budowa maszyn” należy do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i dyscypliny naukowej Inżynieria Mechaniczna. Jest powiązany z takimi kierunkami studiów, jak: Automatyka i Robotyka, Biogospodarka, Energetyka, Inżynieria materiałowa, Logistyka, Mechatronika, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.
Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) na kierunku „Mechanika i Budowa Maszyn” przygotowują do pracy w: przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych oraz innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.
Absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn jest również przygotowany do pracy w jednostkach wojskowych oraz przedsiębiorstwach i jednostkach badawczo-rozwojowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w charakterze cywilnego wyższego personelu technicznego.
SPECJALNOŚCI
- Mechatronika i diagnostyka samochodowa
- Pojazdy samochodowe i specjalne
- Projektowanie i sterowanie maszyn
- Techniki komputerowe w inżynierii mechanicznej
- Techniki wytwarzania
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Absolwenci kierunku MiBM, zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi podczas studiów, są przygotowani do pracy w zakresie szeroko rozumianej inżynierii mechanicznej.
Specjalność: Mechatronika i diagnostyka samochodowa
- przedsiębiorstwa transportowe / komunikacyjne
- przedsiębiorstwa produkcji samochodów i ich zespołów
- stacje diagnostyczne oraz warsztaty naprawy samochodów
- sieci sprzedaży i ubezpieczeń samochodów
- instytuty / centra badawczo-rozwojowe samochodowe
Specjalność: Pojazdy samochodowe i specjalne
- zakłady produkcji i naprawy pojazdów samochodowych i specjalnych i ich podzespołów
- przedsiębiorstwa transportowe i komunikacyjne
- dystrybucja samochodów i części zamiennych
- stacje obsługi i diagnostyki pojazdów samochodowych i specjalnych
- instytuty badawcze
- jednostki podległe MON i MSWiA
- firmy ubezpieczeniowe
Specjalność: Projektowanie i sterowanie maszyn
- firmy i konsorcja zajmujące się projektowaniem, produkcją, programowaniem i serwisowaniem maszyn i urządzeń
- utrzymanie ruchu parku maszyn
- biura projektowe świadczące usługi outsourcingowe
- firmy zajmujące się projektowaniem, produkcja, programowaniem i serwisowaniem napędów maszyn i urządzeń (hydraulicznych, elektrycznych, pneumatycznych)
- firmy zajmujące się implementacją systemów sterowania maszynami i ich obsługą
- projektowanie i przemysłowe wykorzystanie automatyki
- startrupy zajmujące się opracowywaniem nowych technologii na styku mechaniki i automatyki
- centra projektowe
- parki technologiczne i przemysłowe
Specjalność: Techniki komputerowe w inżynierii mechanicznej
- biura projektowe, zespoły obliczeniowe, ośrodki badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw reprezentujących inżynierię mechaniczną, budownictwo, lotnictwo i transport
- firmy świadczące usługi rynkowe CAD/CAM/CAE
- instytuty badawcze reprezentujące inżynierię mechaniczną, budownictwo, lotnictwo i transport
- uczelnie techniczne
- organy administracji rządowej i samorządowej
Specjalność: Techniki wytwarzania
- biura technologiczne i wdrożeniowe
- przedsiębiorstwa produkcyjne działające w zakresie obróbki ubytkowej, wytwarzania przyrostowego oraz spajania metali
- przedsiębiorstwa produkcyjne – działy badań i rozwoju R&D, działy utrzymania ruchu
- instytuty branżowe, biura projektowe oraz zakłady produkcji maszyn
- przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą, wypożyczaniem, leasingiem, obsługą i remontami urządzeń technologicznych w zakresie obróbki materiałów konstrukcyjnych i wytwarzania przyrostowego
- przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą, integracją i instalacją linii produkcyjnych m.in. z zastosowaniem robotów przemysłowych
SYLWETKA OSOBOWO-ZAWODOWA ABSOLWENTA
Mechanika i budowa maszyn – I stopień
Absolwent kierunku „mechanika i budowa maszyn” ma gruntowną wiedzę podstawową z zakresu matematyki, fizyki z wiedzą kierunkową z zakresu grafiki inżynierskiej, metrologii i systemów pomiarowych, mechaniki, termodynamiki, projektowania, technologii wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz jest przygotowany w zakresie zastosowania i doboru materiałów inżynierskich oraz informatyki. Jest specjalistą w zakresie technologii procesów wytwarzania, kształtowania własności materiałów, metod ich badania, informatycznych metod wspomagających projektowanie, wytwarzanie i eksploatację maszyn. Może prowadzić badania oraz inne prace inżynierskie związane z technologiami proekologicznymi, a także dostrzegać aspekty pozatechniczne w działalności inżynierskiej, w tym środowiskowe, ekonomiczne i prawne.
Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) na kierunku „mechanika i budowa maszyn” przygotowują do pracy w: przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych oraz innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.
Absolwent kierunku „mechanika i budowa maszyn” jest również przygotowany do pracy w jednostkach wojskowych oraz przedsiębiorstwach i jednostkach badawczo-rozwojowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w charakterze cywilnego wyższego personelu technicznego.
SYLWETKA OSOBOWO-ZAWODOWA ABSOLWENTA
Mechanika i budowa maszyn – II stopień
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku „mechanika i budowa maszyn” posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielną realizację zadań oraz kierowanie pracą zespołów zajmujących się projektowaniem konstrukcyjnym i technologicznym elementów i zespołów maszyn ich wytwarzaniem oraz eksploatacją. Na etapie kształcenia specjalistycznego następuje pogłębienie wiedzy ściśle związanej z wybraną specjalnością: maszyny inżynieryjno-budowlane i drogowe; mechatronika i diagnostyka samochodowa; pojazdy samochodowe i specjalne; techniki komputerowe w inżynierii mechanicznej. Poza tym, pozyska wiedzę i umiejętności umożliwiające udział w badaniach naukowych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.
Absolwent kierunku „mechanika i budowa maszyn” jest również przygotowany do pracy w jednostkach wojskowych oraz przedsiębiorstwach i jednostkach badawczo-rozwojowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w charakterze cywilnego wyższego personelu technicznego.
Absolwent studiów drugiego stopnia jest przygotowany do kontynuacji kształcenia na studiach w szkole doktorskiej oraz jest gotowy do rozwijania swoich umiejętności zawodowych w ramach studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających.