Konferencja Horizon4Poland’23 z udziałem naukowca z WIM WAT

Fot. 1. Konferencja Horizon4Poland’23 z udziałem naukowca z WIM WAT
Prezentacja potencjału polskich przedsiębiorstw i instytucji, tworzenie społeczności leaderów innowacji, zwiększanie poziomu innowacyjności rozwiązań potrzebnych na polskim rynku, dofinansowanie projektów zgłaszanych przez polskie podmioty, to tylko niektóre zagadnienia konferencji Horizon4Poland’23. Wśród prelegentów znalazł się naukowiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej.
Największe wydarzenie matchmakingowe, skierowane do biznesu i branży naukowej polskiej i zagranicznej, odbyło się w dniach 21–22 listopada 2023 r. w Warszawie. Organizatorem spotkania były Branżowe Punkty Kontaktowe, działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
„Podczas dwóch dni ponad 400 uczestników z różnych branż miało okazję wziąć udział w siedmiu ścieżkach tematycznych, nawiązać nowe kontakty w ramach 100 spotkań matchmakingowych, a także zaprezentować swoje innowacyjne pomysły podczas sesji pitchingowej, do której zgłosiło się aż 120 chętnych. Szanse prezentacji otrzymało jedynie 20 prelegentów. Wśród wyróżnionych znaleźli się dwaj naukowcy z WAT” – mówi broker technologii dr inż. Bogusława Gradzik, przedstawicielka Centrum Transferu Technologii WAT.
Kpt. dr inż. Adrian Trzeciak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej zaprezentował pomysł badawczy, wpisujący się w wybrane obszary 12 partnerstw europejskich, finansowanych w programie Horyzont Europa (HE). Kpt. dr inż. Adrian Trzeciak zaprezentował pomysł badawczy realizowany pod kierunkiem dr. inż. Filipa Polaka, dotyczący rozwoju wielopaliwowego, turbinowego silnika, który będzie mógł pracować na różnych dostępnych paliwach, w tym odnawialnych. Urządzenie jest adaptowalne do instalacji CHP. Pomysł wpisuje się w obszar tematyczny „Clean and Smart Mobility i Low-emission Technologies and Clean Energy”.
Konferencja Horizon4Poland’23 połączyła przedsiębiorców i wiodące w obszarze innowacji instytucje w Polsce z partnerami zagranicznymi, zwiększając tym samym ich aktywność w konkursach programu ramowego Horyzont Europa. W wydarzaniu wzięli udział przedstawiciele, aż 12 partnerów europejskich, m.in. Made in Europe, 2Zero, CCAM, Photonics21, EIT Health, Built4People, EIT Food, EIT Urban Mobility, Batt4EU, Innovative Health Initiative, THCS i Era4Health, których działalność skupia się wokół najważniejszych obszarów dla rozwoju Europy, m.in. cyfryzacji, przemysłu, klimatu, energii, mobilności, budownictwa, baterii litowo-jonowych, fotoniki, żywności i zdrowia. Dla partnerów zagranicznych wydarzenie było okazją do nawiązania współpracy z firmami i instytucjami naukowymi z Polski, w celu zbudowania konsorcjów międzynarodowych, aplikujących o środki z programu Horyzont Europa i współtworzących najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu siedmiu lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.
oprac. Paulina Arciszewska-Siek
fot. Bogusława Gradzik,
Branżowe Punkty Kontaktowe