MIĘDZYNARODOWY TRANSPORT DROGOWY
OPIS KIERUNKU
Kierunek międzynarodowy transport drogowy jest odpowiedzią na obserwowany deficyt absolwentów kierunków technicznych, a zwłaszcza rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). Oferuje wszechstronne wykształcenie inżynierskie, kształtując kompetencje wyznaczane przez Przemysł 4.0, tj. cyfryzację, automatyzację i robotyzację oraz dynamikę zmian gospodarczych (zmienność, niepewność, złożoność). Kierunek studiów jest spójny z aktualnymi potrzebami Sił Zbrojnych RP w zakresie rozwijania transportu drogowego, a tym samym podnoszenia bezpieczeństwa państwa.
Kierunek powstał w oparciu o doświadczenie zdobyte przez kadrę badawczo-dydaktyczną Wydziału Inżynierii Mechanicznej w kształceniu studentów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, a także przy współpracy z interesariuszami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Jest objęty patronatem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.
Kierunek międzynarodowy transport drogowy należy do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i dyscypliny naukowej inżynieria mechaniczna. Umożliwia uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym.
Fot. 1. Nowy kierunek studiów – Międzynarodowy transport drogowy
REALIZACJA STUDIÓW
Kierunek „międzynarodowy transport drogowy” realizowany jest przez Wydział Inżynierii Mechanicznej WAT, przy częściowym udziale Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT oraz wsparciu innych jednostek organizacyjnych WAT, w przedmiotach reprezentujących dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.
Kształcenie na kierunku odbywa się w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Programy studiów na różnych formach obejmują te same treści programowe oraz te same przedmioty. Studia niestacjonarne realizowane są w trakcie zjazdów sobotnio-niedzielnych.
Studia pierwszego stopnia trwają trzy i pół roku, obejmują siedem semestrów i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera. Studenci w trakcie studiów uzyskują 210 punktów ECTS. Liczba godzin zajęć przy bezpośrednim kontakcie z nauczycielem kształtuje się na poziomie 2350 godzin na studiach stacjonarnych i 1550 godzin na studiach niestacjonarnych.
Czego uczymy?
Program studiów na kierunku międzynarodowy transport drogowy uwzględnia ujednolicone kształcenie na pierwszym semestrze studiów na wszystkich kierunkach w WAT. Dotyczy to w szczególności kształcenia ogólnego (m.in. wprowadzenie do studiowania, etyka zawodowa, podstawy zarządzania i przedsiębiorczości, wybrane zagadnienia prawa) oraz kształcenia podstawowego (matematyka, fizyka, podstawy grafiki inżynierskiej, wprowadzenie do metrologii). W ramach kształtowania kompetencji społecznych studenci poznają elementy etyki zawodowej, bezpieczeństwa i higieny pracy i wybrane zagadnienia prawa. Są zapoznawani z zagadnieniami z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz zarządzania i przedsiębiorczości. Oferta przedmiotów pozatechnicznych obejmuje również kształcenie językowe, którego celem jest opanowanie umiejętności czynnego posługiwania się językiem obcym na poziomie certyfikatu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Kształcenie kierunkowe zawiera niezbędną równowagę pomiędzy kompetencjami technicznymi i menedżerskimi. Szczególna uwaga jest zwrócona na zagadnienia dotyczące działalności przedsiębiorstwa transportowego i spedycyjnego, prawa gospodarczego i transportowego, ekonomiki transportu, budowy i użytkowania środków transportu, metod przewozu i zabezpieczania różnych rodzajów ładunków, ochrony środowiska.
W ramach treści wybieralnych studenci mają do wyboru przedmioty, które poszerzają ich wiedzę i umiejętności w zakresie: techniki samochodowej, bezpieczeństwa transportu drogowego, inżynierii ruchu drogowego, systemów telemetrycznych automatyzacji pojazdów, przewozów specjalistycznych, magazynów i centrów logistycznych, a także psychologii transportu i etyki.
Praktyki, praca dyplomowa, studia indywidualne i KNS
Program studiów obejmuje 4 tygodnie praktyki zawodowej, która odbywa się w przedsiębiorstwach z branży TSL. Studia kończy egzamin dyplomowy (obrona pracy dyplomowej), a absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. Posiadają wymagane kompetencje do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym. Są jednocześnie przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Dla studentów wykazujących szczególne uzdolnienia oraz uzyskujących dobre i bardzo dobre wyniki dostępne są studia według indywidualnego programu studiów. Studia te zaspokajają dążenia studentów do zdobywania poszerzonej wiedzy i przygotowują ich do pracy na stanowiskach wymagających kompetencji wykraczających poza standardy określone w programie studiów. Studia umożliwiają rozwijanie osobistych zainteresowań pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli akademickich.
Studia są prowadzone w oparciu o nowoczesną i kompleksowo wyposażoną oraz systematycznie modernizowaną bazę badawczo-dydaktyczną. Gwarantuje to realizację zajęć dydaktycznych na wysokim poziomie oraz stwarza możliwości rozwijania przez studentów swoich zainteresowań w kołach naukowych.
Fot. 2. Nowy kierunek studiów – Międzynarodowy transport drogowy
SYLWETKA OSOBOWO-ZAWODOWA ABSOLWENTA
Kwalifikacje PRK i CKZ
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku międzynarodowy transport drogowy uzyskuje kwalifikacje zgodne z Polską Ramą Kwalifikacji na poziomie 6. Ponadto studia przygotowują inżynierów do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego, poprzez nabycie kwalifikacji i wiedzy określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Nabyte w czasie studiów wiedza i kompetencje umożliwiają uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym bez egzaminu.
Z jakich obszarów absolwent będzie miał wiedzę
Absolwent kierunku międzynarodowy transport drogowy to inżynier o wszechstronnych kompetencjach technicznych i menedżerskich, gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych w branży transportowej, cechujący się:
- praktycznym podejściem do problemów technicznych i logistycznych;
- znajomością nowoczesnych technologii i narzędzi wspierających transport i logistykę;
- umiejętnością wdrażania alternatywnych środków transportu;
- świadomością odpowiedzialności za bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochronę środowiska;
- umiejętnością analitycznego i systemowego myślenia;
- zdolnością do pracy w zespole, także w środowisku międzynarodowym;
- znajomością języków obcych, umożliwiającą swobodną komunikację w środowisku zawodowym.
Co potrafi absolwent, do czego jest przygotowany
Absolwent kierunku międzynarodowy transportu drogowy jest przygotowany do pracy w branży TSL oraz w szeroko rozumianym sektorze motoryzacji. Po zdobyciu niezbędnej praktyki zawodowej absolwenci mogą zostać doradcami transportowymi lub motoryzacyjnymi oraz rzeczoznawcami o wysokim poziomie kompetencji.
W szczególności, absolwent będzie przygotowany do:
- planowania i organizowania procesów transportowych, spedycyjnych i magazynowych;
- zarządzania flotą pojazdów oraz realizacji przewozów krajowych i międzynarodowych;
- pracy na stanowiskach kierowniczych, logistycznych, technicznych i doradczych;
- prowadzenia własnej działalności gospodarczej w sektorze transportowym;
- współpracy z administracją i służbami mundurowymi przy projektowaniu rozwiązań logistycznych o podwójnym, cywilno-wojskowym, zastosowaniu.
Gdzie będzie mógł pracować absolwent
Potencjalnymi miejscami pracy są firmy transportowe i spedycyjne oraz przedsiębiorstwa dysponujące własną flotą pojazdów. Absolwent jest przygotowany także do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w sektorze transportu oraz do pracy w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest wiedza techniczna oraz umiejętności organizacyjne. Jest również przygotowany do pracy w jednostkach wojskowych oraz przedsiębiorstwach i jednostkach badawczo-rozwojowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w charakterze cywilnego wyższego personelu technicznego. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom absolwent może znaleźć zatrudnienie m.in. w:
- przedsiębiorstwach transportowych (również międzynarodowych);
- firmach spedycyjnych i logistycznych;
- instytutach badawczych i doradczych z obszaru transportu;
- firmach produkujących i serwisujących pojazdy ciężarowe i specjalistyczne;
- administracji rządowej i samorządowej;
- jednostkach organizacyjnych Sił Zbrojnych RP (w zakresie logistyki i transportu);
- organizacjach i zrzeszeniach branżowych TSL.
Dalszy rozwój naukowy
Absolwent kierunku międzynarodowy transport drogowy jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia. Może również rozwijać swoje umiejętności zawodowe w ramach studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających m.in. realizowanych od wielu lat na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT.
Fot. 3. Nowy kierunek studiów – Międzynarodowy transport drogowy
Więcej informacji dotyczących procesu rekrutacji na studia cywilne realizowane w Wojskowej Akademii Technicznej w roku akademickim 2025/2026 można znaleźć na stronie:
https://www.wojsko-polskie.pl/wat/proces-rekrutacji-na-studia-cywilne-pierwszego-stopnia/