Nowy kierunek studiów cywilnych: Międzynarodowy Transport Drogowy
Studia wyższe inżynierskie „Międzynarodowy transport drogowy” wychodzą naprzeciw oczekiwaniom dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, który potrzebuje dobrze wykształconych, specjalistycznych kadr w obszarze transportu, spedycji, logistyki i magazynowania (TSL).
Transport drogowy na świecie ulega w ostatnich latach dynamicznym przeobrażeniom. Kluczowe megatrendy, które go kształtują, to:
- mobilność,
- multimodalność,
- współdzielenie,
- ekologia i autonomia.
Fot. 1. Nowy kierunek studiów – Międzynarodowy transport drogowy
W branży transportowej zachodzą również intensywne zmiany strukturalne, firmy dostosowują się do nowych warunków, podnoszą efektywność, inwestują w nowe technologie. Te działania wzmagają poszukiwanie nowych pracowników posiadających szczególne i niespotykane dotychczas umiejętności. Zatem polska branża transportowa wymaga szybkiego przygotowania nowych kadr, potrafiących skutecznie i efektywnie działać w trudnych i szybko zmieniających się warunkach. Jesteśmy przekonani, że absolwenci nowego kierunku studiów spełnią te oczekiwania.
Nowy kierunek studiów wynika z rozwoju dotychczas realizowanych w Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT specjalności kształcenia:
- organizacja transportu i ruchu wojsk,
- logistyka w motoryzacji,
- pojazdy samochodowe i specjalne,
- mechatronika i diagnostyka samochodowa
oraz studiów podyplomowych:
- Bezpieczeństwo ruchu drogowego i rzeczoznawstwo samochodowe,
- Teoria i praktyka kształcenia i egzaminowania kierowców,
- Budowa i eksploatacja baz paliw,
- Zarządzanie zaopatrywaniem, eksploatacją i zabezpieczeniem materiałowo-technicznym w Siłach Zbrojnych RP.
W przygotowaniu programu studiów i oczekiwanych efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji zawodowych i społecznych studentów czynnie i bezpośrednio uczestniczyli Patroni oraz Partnerzy zewnętrzni, m. in. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, zainteresowani wsparciem procesu właściwego kształtowania przyszłych absolwentów kierunku.
Program studiów zawiera niezbędną równowagę pomiędzy kształceniem technicznym i menedżerskim. Program obejmuje aktualne i potrzebne zagadnienia oraz najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne w przedmiotowym obszarze dotyczące budowy i użytkowania środków transportu, bezpieczeństwa samochodów i ruchu drogowego oraz transportu drogowego rzeczy i osób, spedycji, logistyki i magazynowania uzupełnioną o zieloną transformację transportu drogowego. W odniesieniu do transportu drogowego szczególna uwaga jest zwrócona na zagadnienia:
- działalności gospodarczej i zarządzania finansami przedsiębiorstwa;
- dostępu do rynku usług transportu drogowego rzeczy i osób;
- prawa cywilnego, handlowego, socjalnego i podatkowego;
- norm technicznych i technicznych aspektów działalności transportowej;
- przewozów specjalistycznych;
- komputerowego wspomagania planowania transportu;
- budowy, funkcjonowania, serwisowania, diagnostyki i naprawy środków transportu;
- automatyzacji, telematyki, nawigacji i monitoringu środków transportu i ładunków;
- infrastruktury drogowej i parkingowej;
- układów wspomagania kierowców i bezpieczeństwa drogowego;
- edukacji kierowców do transportu międzynarodowego;
- ochrony środowiska i ekonomiki transportu;
- minimalizacji energochłonności transportu i wdrażania alternatywnych środków transportu.
Sektor TSL zatrudnia w Polsce ok. 1,8 miliona osób. Mimo to popyt na pracę w sektorze nadal rośnie i znacznie przewyższa podaż. Potrzeby sektora TSL w zakresie przyciągania nowych pracowników są ogromne. Uruchomienie nowego kierunku studiów w WAT doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie branżowego rynku pracy.
Studia pierwszego stopnia na kierunku „Międzynarodowy transport drogowy” przygotowują inżynierów mogących podjąć pracę w sektorze TSL oraz szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. Studia przygotowują także do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej lub firmy w branży transportowej. Studia przygotowują do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym, niezbędnego do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w sektorze transportu.
Efektywność i skuteczność nowego kierunku studiów gwarantuje wykwalifikowana i doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna oraz stale modernizowane laboratoria dydaktyczno-badawcze Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT. Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku „Międzynarodowy transport drogowy” będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia, o pokrewnej tematyce, których program zostanie przygotowany w najbliższym czasie.
Studia dla pierwszego naboru rozpoczynają się w październiku 2025 roku. Rekrutacja na studia rusza od 1 kwietnia 2025 roku.
Więcej informacji dotyczących procesu rekrutacji na studia cywilne realizowane w Wojskowej Akademii Technicznej w roku akademickim 2025/2026 można znaleźć na stronie:
https://www.wojsko-polskie.pl/wat/proces-rekrutacji-na-studia-cywilne-pierwszego-stopnia/